Dieta
DIETA PODSTAWOWA:
Skierowana jest dla osób nie wymagających leczenia dietetycznego. Celem diety jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Dieta spełnia zalecenia racjonalnego odżywiania. Jest zbilansowana pod względem kalorycznym i odżywczym. Codzienna racja pokarmowa dostarcza wszystkich niezbędnych składników spełniających w organizmie funkcję budulcową, (białko, składniki mineralne), energetyczną (węglowodany, tłuszcze) i regulującą (witaminy, składniki mineralne).
Wartość energetyczna całodziennego wyżywienia wynosi około 2000 – 2300 kcal.
W diecie podstawowej stosuje się wszystkie techniki przygotowywania posiłków.
DIETA LEKKOSTRAWNA:
Przygotowywana jest dla osób cierpiących na schorzenia żołądkowo-jelitowe, m.in. stany zapalne żołądka, błon śluzowych jelit, schorzeniach wątroby. Zalecana również osobom w podeszłym wieku.
Celem diety lekkostrawnej jest nieobciążanie przewodu pokarmowego pod względem zarówno ilościowym jak i jakościowym poprzez wyeliminowanie, tłustych, smażonych potraw. Dieta zapobiega również wzdęciom.
Dieta pokrywa potrzeby energetyczne i dostarcza taką samą ilość składników odżywczych, jaka jest przewidziana w żywieniu podstawowym.
W diecie lekkostrawnej stosuje się takie sposoby przygotowania potraw jak: gotowanie w wodzie i na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii, rękawie foliowym, w pergaminie.
DIETA CUKRZYCOWA:
Przeznaczona jest dla osób chorujących na cukrzycę.
Ma na celu dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników pokarmowych, utrzymanie właściwego poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz odpowiednich wartości ciśnienia tętniczego pozwalających zredukować ryzyko wystąpienia powikłań.
Jak każda inna dieta również dieta cukrzycowa pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne. Posiłki przyjmowane są 4-5 razy dziennie.
Najważniejsze zasady diety cukrzycowej:
- regularne posiłki. Ważne jest przestrzeganie dziennego harmonogramu żywieniowego. Pierwszy posiłek spożywamy najpóźniej do 2 godzin po przebudzeniu, a ostatni do 2 godzin przed snem.
- kalorie:
- 1000 – 1300 kcal – osoby otyłe
1500 – 1800 kcal – chorzy z nadwagą – osoby niepracujące lub lekko pracujące
2000 – 2200 kcal – chorzy z prawidłową masą ciała – osoby niezbyt ciężko pracujące - niski poziom IG i ŁG. W diecie cukrzycowej szczególnie trzeba zwracać uwagę na niski poziom indeksu glikemicznego i ładunku glikemicznego w produktach. Warto korzystać z tabel.
- napoje. Należy spożywać napoje bez dodatku cukru, oczywiście najlepsza jest zwykła, czysta, niegazowana woda, lub też kawa bez cukru.