Dlaczego warto spacerować pod tężniami
Pomimo że inne miasta uzdrowiskowe i nie tylko, budują własne tężnie, pamiętać należy, że największe i najpopularniejsze są nadal te w Ciechocinku. Zaprojektowane i wzniesione w XIX wieku stoją dumnie do dziś i są najpopularniejszym miejscem w uzdrowisku.
Dlaczego warto spacerować pod tężniami? Odpowiedź jest oczywista - dla zdrowia! Aerozol powstały z solanki spływającej po gałązkach tarniny stanowiących wypełnienie tężni, jest bogaty w bardzo cenne dla zdrowia mikroelementy, takie jak jod, brom, żelazo, sód i magnez. Jod pełni bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego, serca, mięśni oraz nerek. Brom z kolei ma właściwości uspakajające, łagodzące napięcie nerwowe i stres. Odpowiednie dawki jego związków rozszerzają oskrzela i ułatwiają oddychanie. Żelazo - wspiera układ immunologiczny, reguluje stężenie hemoglobiny, dostarcza energii oraz odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Sód - reguluje gospodarkę wodną organizmu i napięcia mięśniowe. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Magnez - jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej struktury kwasów nukleinowych - DNA, RNA. Przeciwdziała zaburzeniom rytmu serca, chorobie niedokrwiennej serca, odpowiada za prawidłową kurczliwość mięśni.
Pozytywne skutki przebywania w klimacie okołotężniowym będą więc doceniane przez osoby zmagające się z niedoborem mikroelementów i osłabionym układem odpornościowym. Osoby cierpiące na przewlekłe i nawracające schorzenia dróg oddechowych, alergie i nadciśnienie tętnicze.
Kuracjusze i goście Ciechocinka, w tym również Sanatorium Uzdrowiskowego "Chemik" chętnie spacerują wokół tężni, doceniając nie tylko walory zdrowotne, ale też piękny akcent architektoniczny.