MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ REUMATYZMU
12 października to Światowy Dzień Reumatyzmu. Został ustanowiony w 1996 roku z inicjatywy międzynarodowego środowiska pacjentów, a jego celem jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i ich skutków oraz podsumowanie problemów, z jakimi boryka się współczesna reumatologia. Reumatyzm to potoczne określenie ponad 300 jednostek chorobowych związanych z układem ruchu. Szacuje się, że w Polsce objawy chorób reumatycznych dotyczą około 9 milionów osób. Większość przypadków to choroby zwyrodnieniowe stawów. Kolejna grupa chorób to te o podłożu zapalnym: reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zesztywniające zapalenie stawów ZZSK, łuszczycowe zapalenie stawów ŁZS, toczeń rumieniowaty układowy TRU i fibro mialgia. Są to schorzenia, które dotykają ludzi niezależnie od wieku.
Obok farmakologii istotne znaczenie ma rehabilitacja. Skutecznym sposobem walki z reumatyzmem jest aktywność fizyczna, która powstrzymuje rozwój choroby. Ruch korzystnie wpływa na chrząstki stawowe i błonę maziową chroniąc staw przed deformacją.
W terapii ruchem stosuje się techniki zarówno czynne, jak i bierne. Rehabilitacja oparta jest o cały zespół metod dostosowanych do stopnia rozwoju choroby. Obok terapii ruchem stosuje się również masaże, krioterapię, termoterapię, elektroterapię i magnetoterapię.
Sanatorium Uzdrowiskowe "Chemik" w Ciechocinku od lat zajmuje się profilaktyką i rehabilitacją osób ze schorzeniami reumatycznymi. Stosowana jest tutaj terapia ruchem, fizjoterapia i balneologia. Rehabilitacja połączona jest z edukacją zdrowotną oraz bogatą ofertą różnych aktywności.