Słońce to duża gwiazda, znajdująca się najbliżej Ziemi (ok. 150 mln km). Ma ok. 5 mld lat. Średnica wynosi ponad milion km (109 razy więcej od Ziemi). Jego przyciąganie jest dużo silniejsze niż ziemskie. „Chodząc” po Słońcu ważylibyśmy 28 razy więcej. Jednak pochodzić po tej rozżarzonej kuli się nie da, bo pomijając już inne niedogodności mn.in. temperaturę, która na powierzchni wynosi ponad 5500 ºC, a wewnątrz 15 milionów ºC to nie ma tam powierzchni stabilnej. Jest niespokojna i ziarnista.
Słońce składa się z wodoru, który zmienia się w hel uwalniając przez to ogromną energię i wytwarzając ciepło i światło, dzięki którym istnieje życie na naszej planecie. Występują tam portuberancje , czyli gwałtowne wyrzucanie na znaczne odległości części gazów. Gdy dotrą one do Ziemi to w okolicach podbiegunowych tworzy się piękne zjawisko zorzy polarnej – migoczące kurtyny świetlne. Trudno je jednak obserwować, bo są nieprzewidywalne. Przybierają różne kształty, które się nigdy nie powtarzają. Jednak te wybuchy na Słońcu mogą być niebezpieczne. W 1989 roku w wyniku burzy na Słońcu Ameryka Północna odniosła ogromne szkody związane z koniecznością wyłączeń elektrowni co uszkodziło mnóstwo urządzeń.
Na Słońcu można również zaobserwować plamy spowodowane zmianami pola magnetycznego. Największe cykle aktywności i związane z tym większe ilości plam zdarzają się średnio co 11 lat.
Z tej dużej gwiazdy wypływa również materia w postaci wiatru słonecznego, który osiąga prędkość ok. 450 km na sekundę. To ten wiatr wydmuchuje z komet warkocze. Nasza planeta broni się przed nim swoim polem magnetycznym.
Słońce jest na półmetku. Przewiduje się jeszcze 5 mld lat jego istnienia. Kiedy już wykorzysta cały wodór, jego paliwem stanie się hel. Potem powiększy się trzykrotnie, pochłaniając Ziemię i inne planety. Przez kolejne miliardy lat będzie żyło jako czerwony olbrzym i będzie stygło aż stanie się białym karłem.

Póki co, cieszmy się tym życiodajnym światłem (o dobroczynnym działaniu słońca można przeczytać w artykule „Słońce –źródło zdrowia” http://www.sanatoriumchemik.pl/nie-tylko-o-zdrowiu/164-slonce-zrodlo-zdrowia.html ). Zapraszamy więc naszych Gości do korzystania z kąpieli słonecznych w ogrodzie Sanatorium Uzdrowiskowego „Chemik” w Ciechocinku (w artykule „Słońce i upał to również zagrożenie” można się dowiedzieć jak bezpiecznie korzystać ze promieni słonecznych http://www.sanatoriumchemik.pl/nie-tylko-o-zdrowiu/185-slonce-i-upal-to-rowniez-zagrozenie.html ).

 

 

Masz dodatkowe pytania odnośnie naszych usług
(np. leczonych schorzeń, warunków pobytu)
wejdź i zapytaj!

Dołącz do nas na:
Facebook

Czy chcesz otrzymywać informacje o ofercie i promocjach?
captcha