Kręgosłup to najważniejszy element  narządu ruchu. Jest odpowiedzialny za pracę wielu innych narządów i aby sprostać swoim zadaniom musi być wytrzymały,  elastyczny i ruchomy w wielu płaszczyznach.
Bóle pleców, problemy ze schylaniem i podnoszeniem, a nawet bezsenność – to niestety skutki nieodpowiedniego dbania o kręgosłup. Pamiętając o tym  czego nie znosi, a co uwielbia nasz kręgosłup możemy sprawić, aby w każdym wieku służył nam bezboleśnie. Przede wszystkim w każdej sytuacji starajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów i skoków. Nie siedźmy zbyt długo w jednej pozycji. Pamiętajmy także, że nasz kręgosłup  nie radzi sobie z nadwagą i otyłością, nie lubi też wysokich obcasów u kobiet.  Jego wrogiem są również  miękkie materace i wielkie poduszki do spania. Także stres wpływa niekorzystnie na jego funkcjonowanie.
Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że największym sprzymierzeńcem zdrowego kręgosłupa jest ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Tutaj nie powinno być żadnego miejsca na wymówki, bowiem kręgosłup uwielbia wiele form aktywności fizycznej i niezależnie od wieku i stanu zdrowia każdy może znaleźć coś  dla siebie, np. spacery, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy rolkach. Proste ćwiczenia na kręgosłup możemy wykonywać w domu, np. rozciąganie się czy prostowanie pleców.  Pomimo, że nie lubi nadwagi i otyłości  – kręgosłup lubi dobrze zjeść. Ale uwaga! – Dobrze to nie znaczy dużo! Wzbogaćmy swoje wyżywienie o produkty mleczne, twaróg, kefir, maślankę, jogurty. Zawierają one białko i wapń stanowiące budulec kości. Pamiętajmy również o spożywaniu ryb, warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.
W Sanatorium Uzdrowiskowym „Chemik” kadra medyczna kładzie duży nacisk na uświadamianie Gościom jak ważny przy problemach z kręgosłupem  jest ruch i aktywność fizyczna.  Zachęcamy do wspólnej porannej gimnastyki w sanatoryjnym ogrodzie oraz do indywidualnej i zbiorowej gimnastyki prowadzonej przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Ciechocinek, jako uzdrowisko przy schorzeniach kręgosłupa wykorzystuje także laseroterapię, magnetoterapię oraz lecznicze masaże. 

Masz dodatkowe pytania odnośnie naszych usług
(np. leczonych schorzeń, warunków pobytu)
wejdź i zapytaj!

Dołącz do nas na:
Facebook

Czy chcesz otrzymywać informacje o ofercie i promocjach?
captcha